ML AGGARWAL CLASS 8 CHAPTER 8 Simple and Compound Interest Exercise 8.2

Exercise 8.2


Question 1

Sol :
Given 

principal p = 6000

Rate R = 10 % 

Time T = 2 Year 

Interest for first year = PTR100

6000×4×10100

I1 = 6000

Amount at the end of the First year =6000+600

Principal for second year =266001

Interest for Second year =PTR100

=6600×1×10100

I2=660

 Amount at the end of second yean =6600+660=7260/

∴ Compound interest for 2 year = final amount - (original) principal
= 7260 - 6000
= 1260

Question 2

Sol- 
 Principal for first year(P1)=1875/ Rate (R)=4% Time (T)=2 years.  Interest for first year (I1)=P1×T1×R100=1875×1×4100I1=75

Amount at the end of first year =1875+75
=1950

Interest for Second your I2=1950×1×4100

I2=78/

Compound Interest after 2 year =I1+I2

=75+78=153

 Hence, Salma has to pay 2153 as compound Interest to the Mahila samit

Question 3

Sol :
Principal for first year (R1)=12000

Rate=10%, Time =3 years 

 interest for first year (I1)=12000×1×10100I1=1200

Total amount at the end of first year 12000+1200
=13200

principal for second year = Rs 13200 

interest for second year I2= 13200×1×10100
=₹ 1320 

Total amount at the end of the second year is 13200 + 1320 = Rs 14520

Principal amount for third year = Rs 14520

Interest for third year I3=14520×1×10100

I3=1452

 Total amount at the end of third year =14520+1452=15972

 Compound Interest for 3 years = Final amount  Principal (P1)=1597212000=23972

Hence , At the end of 3 year jacob will get total 

Amount as Rs 15972 and compound interest Rs 3972 

Question 4

Sol :

Given

Principal (P1)=46875

Rate (R)=4 %, Time =3 years.

principal amount for first year (p1) = Rs 46875 

Rate (R) = 4 % time = 3 years


(i) Interest for first year (I1)

I1=1875

 Total amount at the end of Girst year =46875+1875=48750

Principal amount for second year(R2)= 2 48750

Interest for Second year (I2)=48750×4×1100

I2= Rs 21950


(ii) Total amount at the end of second year
= 48750 + 1950
= Rs 50700

Principal for third year (P3)=  Rs 50700


(iii)  Interest for third year (I3)=50700×1×4100=2028

Hence ,

(i) The interest for first year =21875

(ii) The Amount standing to his credit at the end of
second year is  Rs 50700

(iii) The interest for third year =Rs  2028

Question 5

Sol :
Given 

Principal =260001 , Time =3 years

Rate =10

Principal amount for first year(P1)=26000

Interest for first year (I1)=6000×1×10100

Total amount at the end of first year 6000+600
=6600

Principal for second year (P2)=6600


(i)  Interest for second year (I2)=6600×1×10100

I2=660

Total amount at the end of second year =6600+660
=7260

 Principal for third year (P3)=27260 Interest for Third year (I3)=7260×1×10100I3=726/


(ii) Total amount at the end of third year = 7260 + 726
= Rs 7986

 hence 
(i) Compound interest for second year = Rs 660

(ii) Total amount at the end of the third year = Rs 7986

Question 6

Sol :
principal amount for first year (P1)=Rs 5000

Rate of interest for first year (R1)=6%

 Interest for first year =5000×1×6100(I1)=300

 Total amout at the end of first year =5000+300=5300 Principal amourt for second year (P2)=5300 Rate of Interest for Second year=8%. Compomd Interest for Second year =5300×1×8100

(I2)=424

 Total amount at the end of second year =5300+424=5724

 Compound interest for 2 years = final amount  Principal (P1)=57245000=724

Hence total amount after 2 year = Rs 5724

Compound interest for 2 year = Rs 724


Question 7

Sol :

Given principal = Rs 20000

Time = 2 year 

Rate of interest = 8%

Simple Interest (I)=PTR100

=20000×2×8100

Simple Interest (I.)=33200

Let compound interest as 'C'

Interest for first year = 20000×1×8100

I1=1600

Total amount at the end of first year = 20000+ 1600
= 21600

Compound interest for 2 year = I1+I2
=1600+1728
C=3328

∴ Difference between the compound interest and 

simple interest is (c - I ) =  3328 - 3200

 = Rs 128

Comments

Popular posts from this blog

ML Aggarwal Solution Class 10 Chapter 15 Circles Exercise 15.1

ML Aggarwal Solution Class 9 Chapter 20 Statistics Exercise 20.2

ML Aggarwal Solution Class 9 Chapter 3 Expansions Exercise 3.2